🗒 Notatki Kamila

Share this post
📊 6 wykresów: kąt nachylenia twarzy a przyjazność i jak Twitter zmniejszył o 18% ilość obraźliwych tweetów
kamilstanuch.substack.com

📊 6 wykresów: kąt nachylenia twarzy a przyjazność i jak Twitter zmniejszył o 18% ilość obraźliwych tweetów

Zestaw wykresów i infografik dotyczących ekonomii, trendów i społeczeństwa na świecie na lipiec 2022.

Kamil Stanuch
Jul 3
3
Share this post
📊 6 wykresów: kąt nachylenia twarzy a przyjazność i jak Twitter zmniejszył o 18% ilość obraźliwych tweetów
kamilstanuch.substack.com

Drodzy,

W tym wydaniu prezentuję Wam 6 wykresów i infografik dotyczących ekonomii, trendów i społeczeństwa na świecie. Dowiecie się między innymi:

  • 🌡 Jak zmieniała się temperatura w londyńskim metrze na przestrzeni ostatnich 30 lat?

  • 👱‍♂️ Kąt nachylenia głowy a postrzegana przyjazność i skłonność do współpracy

  • 💬 Jak Twitter zredukował ilość obraźliwych tweetów o 18% jednym przyciskiem?

  • 💸 Co wpływa na przychód w USA?

  • 🏳️‍🌈 Mapa 1028 polityków LGBTQI+ na świecie od 1976

  • 🧙 Trendy w wyszukiwaniach Google: “Wizard” vs. “Witch”, czyli tajemniczy przełom w 2015

Czas potrzebny na przeczytanie to ok. 6 minuty 47 sekund.


🌡 1. Jak zmieniała się temperatura w londyńskim metrze na przestrzeni ostatnich 30 lat?

Źródło: Cooling the tube - Engineering heat out of the Underground

W przeciągu ostatnich 100 lat średnia temperatura w londyńskim metrze wzrosła z 14° C do 30° C jak wyliczyła Sharon Duffy (Head of Station Systems Engineering) w 2017 roku. Artykuł zawiera podsumowanie poszczególnych odkryć.

  • Przyczyną nie są tym razem zmiany klimatyczne, czy większa liczba pasażerów: podczas upałów w 2006 roku temperatura pod powierzchnią pozostała ta sama, a sami pasażerowie odpowiadają zaledwie za 2% ciepłe generowanego w tunelu.

  • 21% ciepła generują pociągi i ich napęd z czego połowa ciepła emitowana jest w momencie hamowania.

  • Gliniasta ziemia, która umożliwiła kopanie tuneli w Londynie jest też przyczyną problemów: systemy wentylacyjne wyłapują około 10% ciepła, ale 79% ciepła w tunelach zostaje wchłonięte przez otaczającą glinę, która niebawem nie będzie w stanie go więcej wchłonąć.

Wnioski i hipotezy:

  • Inwestycje w energy recovery. Cały sektor energy recovery jest warty obserwowania np. firma Alstom opowiada za rozwiązanie, które przesyła niewykorzystaną energię z hamujących pociągów z powrotem do sieci krajowej. Ich system Hesop jest w stanie wychwycić 99% energii przy hamowaniu. Powstają też koncepcje małych ulicznych turbin wiatrowych wprowadzanych w ruch przez pędzące samochody, aczkolwiek tu byłbym sceptyczny, co do kosztu jednostkowego vs. wytwarzana energia, ale może to kwestia czasu?

  • Systemy chłodzenia. Przy postępujących zmianach klimatycznych nie jest chyba odkrywcze, że warto zainteresować się spółkami opracowującymi nowe systemy chłodzenia: nie chodzi tylko o wydajniejsze systemy, ale też np. cichsze lub bardziej systemowe rozwiązania (eksperyment z Islington, w którym ciepło z tuneli zostało przekierowane do centralnego ogrzewania).

  • $$ na przebudowę i utrzymanie infrastruktury. Duży potencjał może być w przyszłości nie tylko w budowie nowych rozwiązań, ale usługach utrzymania i przebudowy dotychczasowych. Pisałem kiedyś, że administracja Bidena przeznaczy $15 mld na wymianę rur ołowianych w USA, do tego ustawa Build Back Better przewiduje dodatkowe $10 mld (choć wg. szacunków wymiana całej infrastruktury kanalizacyjnej zawierającej ołów kosztować może $45 mld). 

👱‍♂️ 2. Kąt nachylenia głowy a postrzegana przyjazność i skłonność do współpracy

Fig. 4
Badani z azjatyckiego kręgu kulturowego są wrażliwsi / bardziej wyczuleni na subtelności jak stopień nachylenia głowy. Źródło: How head posture affects perceived cooperativeness: A cross-cultural perspective

Naukowcy Dongyu Zhang i Hongfei Lin z Politechniki Dalian wraz z Davidem I. Perretem z Uniwersytetu Saint Andrews zaprojektowali eksperyment, który miał pomóc w zrozumieniu, w jaki sposób postawa głowy (wyprostowana, pochylona góra lub dół) wpływa na postrzeganie skłonności drugiej osoby do współpracy.

Innymi słowy, czy percepcja współpracy różni się w zależności od zmiany kątu nachylenia głowy i czy jest jakaś różnica między Amerykanami a Chińczykami (n=146)?

  • Neutralna postawa budzi najwięcej zaufania. Raczej nie zaskakuje, że zarówno Chińczycy jak i Amerykanie wskazywali, że osoba z wyprostowaną głową wydaje się skłonniejsza do współpracy niż patrząca z dołu lub z góry.

  • Patrzyć z góry lub spode łba. “Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że przechylanie twarzy wywołuje negatywne cechy, takie jak zwiększona dominacja (Mignault i Chaudhuri, 2003) lub zastraszanie (Hehman, Leitner i Gaertner, 2013). W rezultacie osoby o negatywnych cechach związanych z postawą głowy skierowaną w górę i w dół mogą być postrzegane jako mniej chętne do współpracy w porównaniu z osobami o neutralnej pozycji głowy.”

  • …ale pochylenie w dół o 27% buduje największe zaufanie. Chociaż postawa neutralna jest najbezpieczniejsza to, gdy badanym prezentowano spektrum (0% = wyprostowana, +100% lub -100% = skierowana w dół lub górę) okazywało się, że lekkie pochylenie w dół kojarzone jest z największą skłonnością do współpracy.

Wnioski i hipotezy:

  • Chińczycy bardziej wrażliwi na subtelności. Chińczycy w odróżnieniu od Amerykanów wykazywali się większą “czułością” / wrażliwością na pozorną subtelność jaką jest pochylenie głowy (silniejszy negatywny i silniejszy pozytywny efekt). Może to być różnica między bardziej zbiorową a indywidualistyczną kulturą. Odzwierciedla to koncepcja Culture Map Erin Meyer, w której Chiny cechują się wysokim poziomem kontekstu w komunikacji (high context to “dużo subtelności, niuansów, między wierszami”) a Amerykanie na tej skali niskim (low context "precyzyjna, prosta i w punkt - mówię to co myślę”). Tutaj wykres obrazujący kultury Chin i Ameryki na 8 skalach wg. Meyer.

  • Brak różnic ze względu na etniczność. Co ciekawe, kolor skóry czy etniczność nie były istotnymi zmiennymi. Innymi słowy, kolor skóry czy pochodzenia nie wpływało na percepcję współpracy na podstawie kątu nachylenia twarzy: Chińczycy i Amerykanie traktowali jednakowo swoje własne pochodzenie etniczne i twarze innych grup etnicznych, co oznacza że efekt nachylenie głowy jest zjawiskiem ponadkulturowym

  • Użycie w reklamie? Podobnie jak badanie wskazujące na dodatni wpływ +30% na skuteczność reklam przez mianę kierunku spojrzenia, tak w przypadku usług jak finanse czy doradztwo (“nie-hedonistyczne, a praktyczne”), warto może wykorzystać tę wskazówkę: czy reklama czy LinkedIn postawa głowy zawsze lekko pochylona do przodu i bezpośrednie spojrzenie.

💬 3. Jak Twitter zredukował ilość obraźliwych tweetów o 18% jednym przyciskiem?

69% użytkowników po otrzymaniu “wskazówki” dotyczącej obraźliwego tweeta i tak go wysłało, ale prawie 1/4 postanowiła go zmienić. Źródło: Twitter invented a Clippy for cyberbullying

Twitter niedawno opublikował wyniki skuteczności widgetu, który wyświetla się użytkownikom przed wysłaniem obraźliwego tweeta (pełen raport z badania: Reconsidering Tweets:Intervening during Tweet Creation Decreases Offensive Content).

Z jednej strony prawie 70% użytkowników nic sobie z tego nie robiła i mimo sygnału “hej, zaraz napiszesz coś niemiłego” zdecydowała się wysłać, ale pozostałe 30% albo nie wysłała, ale dokonała zmiany (tylko 1% napisał jeszcze gorszy tweet).

Wnioski i hipotezy:

  • Długoterminowe skutki. Monit wpłynął nie tylko na zachowanie użytkownika w tym jednym przypadku, ale także na długoterminowe zachowanie („Po zaledwie jednej ekspozycji na monit użytkownicy byli o 4% mniej skłonni do skomponowania drugiej obraźliwej odpowiedzi (…) Użytkownicy z monitami byli o 20% mniej skłonni do napisania pięciu lub więcej obraźliwych tweetów”. Tacy użytkownicy otrzymywali też mniej obraźliwych komentarzy, co naturalnie zamyka pętlę zwrotną na wczesnych etapie.

  • Moderacja ex ante i “efekt nowości”. Moderacja ex ante (zanim dojdzie do wykroczenia) może być skuteczna w przypadku nowych użytkowników - stanowi coś w formy edukacji - ale ich efekt prawdopodobnie będzie tracił na sile, innymi słowy użytkownicy mogą się “uodparniać”. To wymagać będzie zmian copy, designu czy formy interakcji przy takim komunikacie. Innymi słowy, warto pohamować entuzjazm, że jednorazowo zaimplementowany mechanizm powstrzyma użytkowników na zawsze przed niechcianymi działaniami.

💸 4. Co wpływa na przychód w USA?

Wykres przedstawia jak poszczególne zmienne (cechy) wpływają na indywidualny przychód Amerykanów z podziałem na 3 typu: geografia, fizyczne cechy, społeczne. Źródło: What Trait Affects Income the Most?

Blair Fix opublikował w 2020 roku artykuł What Trait Affects Income the Most?, który polecam każdemu przeczytać nie tyle ze względu na wnioski badania, ale na bardzo przyjaźnie podane i wytłumaczone meandry metodologii statystycznej z życiowymi przykładami (od odchyleń standardowych po wariancję grupową i międzygrupową i d i f Cohen’a, czyli siłę efektu).

Wnioski i hipotezy:

  • Wygląd, etniczność czy IQ mają mały wpływ. Cechy te mają zaskakująco słaby wpływ na dochody. Jak zauważa autor: Amerykanie uwielbiają wierzyć, że inteligencja jest nagradzana, co oznacza, że żyją w merytokracji. Wydaje się, że wynik poznawczy ma znikomy wpływ na dochody. Co ciekawe, przynależność etniczna również ma słaby wpływ na dochody. WAŻNE: nie oznacza to, że nie występuje dyskryminacja w przypadku zarobków, ale że różnica w dochodach między grupami etnicznymi jest stosunkowo niewielka w porównaniu ze zróżnicowaniem dochodów w obrębie każdej grupy etnicznej. Upraszczając: wśród czarnych i białych jest niemal taki sam rozkład bogatych i biednych.

  • Płeć ma większy wpływ. Kobiety zwykle zarabiają mniej niż mężczyźni. Po pierwsze, częściej pracują w niepełnym wymiarze godzin. Po drugie, kobiety zwykle zajmują gorzej płatne stanowiska. Po trzecie, dyskriminacja płacowa tzn. zarabiają mniej niż mężczyźni, nawet jeśli wykonują tę samą pracę.

  • Wszystkie czynniki silnie wpływające / korelujące z zarobkami to czynniki społeczne. Wykształcenie i firma ma stosunkowo duży wpływ (choć w przypadku tego pierwszego występuje duży rozstrzał), natomiast największy ma po prostu pozycja w hierarchii. Autor sam zaznacza, że jest to wypadkowa 3 badań i zależy od definicji terminu “pozycja w hierarchii”, ale korelowałoby anegdotycznie z horendalnie wysokimi zarobkami CEO w USA. Ogólny wniosek może być taki, że zarobki w USA mocno determinuje otoczenie i przynależność do grupy, co nie jest tak odkrywcze biorąc pod uwagę ilość starań przy wyborze właściwej dzielnicy do zamieszkania z właściwą szkołą, a potem uniwersytet, z którego rekrutują najlepsze firmy. Innymi słowy: mit sprawczości od pucybuta do milionera pozostaje mitem.

🏳️‍🌈 5. Mapa 1029 polityków LGBTQI+ na świecie od 1976

Źródło: QP@P Queer Politics at Princeton

Uniwersytet Princeton prowadzi bazę danych zawierającą wszystkich wybranych urzędników LGBTQI+ od 1976 roku. Obejmuje to urzędników, którzy publicznie identyfikują się jako lesbijki, geje, osoby biseksualne, panseksualne, transpłciowe, niebinarne, niezgodne z płcią, queer lub interseksualne. W zestawieniu koncentrują się na poziomie krajowym i stanowym: posłowie do parlamentu (posłowie), senatorowie, ministrowie, członkowie Parlamentu Europejskiego, ustawodawcy stanowi i prowincjalni, gubernatorzy i burmistrzowie (ale nie radni ani wybierani urzędnicy niższego szczebla).

Wnioski i hipotezy:

  • W 2021 r. Ipsos przeprowadził wywiady z ludźmi w 27 krajach na wszystkich kontynentach na temat ich orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Z ankiety wynikało, że 80% osób na całym świecie identyfikowało się jako heteroseksualne, 3% jako homoseksualne, 4% jako biseksualne, a po 1% jako panseksualne, aseksualne i inne. Wyniki wskazują, że między pokoleniami na całym świecie pojawiły się znaczące różnice w tożsamości seksualnej, przy czym najmłodsza grupa, czyli pokolenie Z, częściej identyfikuje się jako biseksualna (9%) niż milenialsi (4%), pokolenie X (3%) i Boomers (2%). Pokolenie Z i milenialsi również częściej identyfikowali się jako homoseksualiści, odpowiednio 4% i 3%, w porównaniu z 2% Generacji X i 1% wyżu demograficznego (Boomers). Ponadto badanie wykazało, że mężczyźni częściej niż kobiety identyfikują się jako homoseksualiści (4% vs 1%).

  • Wzrost liczby urzędników publicznych oficjalnie deklarujących przynależność do LGBTQI+ przypada na lata 90. Co ciekawe od 2014 roku pojawiają się osoby LGBTQI+ ze środowisk skrajnie prawicowych, religijnych prawicowych i narodowych, stosusunkowo więcej jest też przedstawicieli LGBTQI+ wśród centroprawicy niż centrum.

  • …ale w przypadku narodowych w UK są to głównie reprezentanci Scottish National Party, która formalnie jest partią narodowością, ale ma bardziej orientację lewicową.

  • Poza emancypacją, poza heteronormatywnością? Odestek osób identyfikujących się jako osoba nie-heteronormatywne w USA wzrósł do 7.1%, natomiast poparcie dla małżeństw homoseksualnych wzrosło tam z 27% w 1996 do 71% w 2022. Być może więc kwestia orientacji przestanie z czasem być elementem agendy postępowych środowisk i lewicowych, ale też heteronormatywność zniknie z agendy środowisk konserwatywnych i prawicowych? Temat znacznie bardziej złożony, więc pozostawiam jako sygnał.

  • Rynek ślubny par homoseksualnych. Kiedyś w 2015 - po legalizacji ślubów homoseksualnych w USA - wyliczałem, że oznaczać to może dodatkowe $4.86 mld przychodów w branży ślubnej.

🧙 6. Trendy w wyszukiwaniach Google: “Wizard” vs. “Witch”, czyli tajemniczy przełom w 2015

Źródło: Cedric Scherer

Wnioski i hipotezy:

  • Może ktoś ma pomysł, co wydarzyło się w 2015 roku, że wiedźmy stały się popularniejsze od czarodziejów?

PS1. Na grupie Notatki, sygnały i statystyki dodawał będę pozostałe wykresy, które się nie zmieściły w zestawieniu. Poznałem się też już z kilkoma czytelnikami i była to dla mnie ogromna inspiracja jeśli chodzi o przekrój zagadnień i doświadczeń. Jeśli chcesz się zdzwonić na zapoznawczego calla na 15 minut wbij nam w kalendarz spotkanie: https://calendly.com/kamil-stanuch/15min 👋

Miłej niedzieli,

Kamil Stanuch


PS2. Daj znać jak oceniasz dzisiejszego maila?

🧐  🙂  🤣  🤬  😲 

3
Share this post
📊 6 wykresów: kąt nachylenia twarzy a przyjazność i jak Twitter zmniejszył o 18% ilość obraźliwych tweetów
kamilstanuch.substack.com
3 Comments

Create your profile

0 subscriptions will be displayed on your profile (edit)

Skip for now

Only paid subscribers can comment on this post

Already a paid subscriber? Sign in

Check your email

For your security, we need to re-authenticate you.

Click the link we sent to , or click here to sign in.

Anatoli
Jul 9

Re 6:

Captain America: The Winter Soldier (2014), followed by Avengers: Age of Ultron (2015) - introduced Wanda Maximoff, based on Scarlet Witch Marvel Comic character

Expand full comment
ReplyCollapse
2 replies
2 more comments…
TopNewCommunity

No posts

Ready for more?

© 2022 Kamil Stanuch
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Publish on Substack Get the app
Substack is the home for great writing